Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Tango - streszczenie

artystą i w ten sposób dał wyraz swej buntowniczości. Artur nie ma takiego zamiaru, pragnie być lekarzem.

Stomil chce przedstawić rodzinie swój najnowszy eksperyment. Zaczyna się przesuwanie mebli. W tym czasie z tapczanu wstaje Ala, kuzynka Artura. Wcześniej nikt nie zorientował się, że dziewczyna jest w pokoju. Młodzieniec z odnosi się do dziewczyny, zauważa, że interesuje się nią także Edek. Stomil zaczyna prezentację swego eksperymentu – chowa się za katafalkiem, prezentując coś w rodzaju teatrzyku lalek, na koniec gaśnie światło i rozlega się huk. Stomil wychyla się zza katafalku i mówi, że spowodował wybicie korków i strzelił z rewolweru. Żona jest zachwycona, Eugeniusz nie rozumie, o co chodzi, a Eugenia ogłuchła przez huk. Edek mówi, że woli kino. Artur wyrzuca wszystkich z pokoju i postanawia opowiedzieć o swoich planach Ali – chce na nowo stworzyć swoją rodzinę.

Akt II
Artur wciąga do swego planu Eugeniusza. Prosi staruszka, by zniósł ze strychu potrzebne przedmioty. Artur wypytuje Eugeniusza o to, co robią pozostali domownicy i każe mu iść spać. Wchodzi Ala, Artur chce wiedzieć, czy dziewczyna wyjdzie za niego za mąż. Bardzo zależy mu na przestrzeganiu konwenansów i reguł. Ala odpowiada, że owszem, jeśli tak trzeba to chętnie. Ale widać, że nie jest to dla niej najważniejsze. Artur nalega, bo chce, jak mówi, wprowadzić nowy system wartości. Rozpoczyna przemowę filozoficzną, dziewczynę to nudzi. W pewnym momencie Artur próbuje pocałować Alę. Wtedy do pokoju wchodzi Edek. Jak wyjaśnia, chciał przejść do kuchni, by napić się wody, ale próbuje wejść w drzwi prowadzące do sypialni Eleonory. Artur przepędza go stamtąd. Kuzynka czuje się obolała po szamotaninie z Arturem, zarzuca mu, że zachowuje się jak każdy mężczyzna, mówi o wzniosłych rzeczach a potem przemienia