Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Tango - streszczenie

się w brutala. Artur twierdzi, że poświęcił się dla nauki, a to, co zrobił, to były lekcje z „praktycznej pragmatyki płci”. Jego zdaniem kobiety i dzieci przez wieki znajdowały się pod wpływem mężczyzn i pora z tym skończyć. Kuzynka nie rozumie i zaczyna się rozbierać. Z kuchni wychodzi Edek. Artur natychmiast wpycha go tam z powrotem. Zarzuca Ali, że chciała się rozebrać przed kimś takim jak Edek. Ala mówi, że Artur jest zazdrosny.

Młodzieniec chce wziąć ślub z kuzynką, huczny, tradycyjny, w staroświeckim stylu. Ma nadzieję, że z takiej okazji rodzina doprowadzi się do porządku a potem zacznie już przestrzegać norm. Ala jest zachwycona wizją ceremonii, ale nie potrafi jasno powiedzieć, czy się zgadza. Artur kątem oka widzi, że do Edek przedostaje się do sypialni jego mamy.

Artur idzie do pokoju ojca i chce go przekonać, by przepędził Edka. Stomil nie ukrywa, że wie, iż gość sypia z jego żoną. Zdaniem Stomila „swoboda seksualna to pierwszy warunek wolności człowieka”. Syn nie ustępuje, nazywa ojca rogaczem i pantoflarzem. Wręcza mu rewolwer. Obelgi przynoszą skutek, ale Stomil oskarża Artura, że chce doprowadzić do tragedii, czyli zabójstwa Eleonory i jej kochanka, a jak twierdzi, w obecnych czasach tragedia nie jest możliwa, możliwa jest tylko farsa. W końcu jednak idzie do sypialni żony a Artur czeka w napięciu, co się stanie.

Po dłuższej chwili syn wchodzi do pokoju matki i widzi, że Eugenia, Eleonora, Edek i Stomil grają w karty. Stomil mówi, iż ostrzegał, że wszystko skończy się farsą. Artur zabiera wszystkim karty, buntuje się tylko Edek. Młodzieniec mierzy do niego z rewolweru. Artur wzywa na pomoc Eugeniusza, każe mu trzymać na muszce całe towarzystwo, a sam idzie szukać Ali. Eugenia zarzuca bratu, że zdradził swoje pokolenie i bawi się w Indian. Eugeniusz odpowiada,