Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Tango - streszczenie

stara forma nie stworzy nowej rzeczywistości. Potrzebna jest wielka idea, ale młodzieniec nie wie, jaka. Artur przeprasza domowników za swój chybiony pomysł ze ślubem, przeprasza także Alę. Potem każe zamknąć drzwi do pokoju i stara się wymyślić ideę, która będzie na tyle wzniosła by odmienić ich życie. Eugeniusz wspomina Boga, ale zaraz przyznaje, że Bóg zdezaktualizował się już za jego czasów. Potem mowa jest o sporcie, Stomil wymienia eksperyment a Edek postęp. Do pokoju wraca babcia Eugenia i oświadcza, że umiera. Robi sobie miejsce na katafalku. Arturowi podoba się idea śmierci.

Babcia umiera, Artur postanawia wprowadzić rządy żelaznej ręki. Do swojego planu przekonuje Edka. Każe służącemu sterroryzować rodzinę. Bliscy próbują przekonać Artura, by zrezygnował ze swoich planów. Młodzieniec stwierdza, że jedynym wyjściem z chaosu i braku idei jest władza. Stawia na stole krzesło i siada na nim. Swoją władzę Artur chce pokazać w ten sposób, że dokona egzekucji kogoś z rodziny. Każe Edkowi zastrzelić wuja Eugeniusza. Do Artura podchodzi Ala i mówi, że zdradziła go z Edkiem. Doszło do tego rankiem, a dziewczyna postąpiła tak dlatego, że Artur chciał się z nią ożenić tylko dla zasady. Wyznanie Ali podcina Arturowi skrzydła, ale nie chodzi mu o akt fizycznej zdrady, ale o to, że rodzina ciągle mu przeszkadza. Chciał wyciągnąć ją z odmętów chaosu a nikt nie jest w stanie mu pomóc. Artur postanawia odejść, ale wcześniej chce rozprawić się z Edkiem. Szuka rewolweru. Wtedy Edek zachodzi go od tyłu i powala dwoma ciosami w kark. Artur umiera. Przed śmiercią wyznaje Ali, że naprawdę ją kochał.

Władzę przejmuje Edek. Oświadcza zebranym, że będzie im z nim dobrze, bo jest ludzki i można się z nim porozumieć, ale muszą go słuchać. Zdejmuje marynarkę z Artura i zakłada ją na